John Ronald Reuel Tolkien

John Ronald Reuel Tolkien bol anglickým spisovateľom, básnikom, filológom a univerzitným profesorom. Preslávil sa ako autor kníh klasickej fantasy: Hobit, Pán Prsteňov a Silmarillion.

J. R. R. Tolkien v roku 1916 oblečený v uniforme britskej armády

J. R. R. Tolkien v roku 1916 v uniforme britskej armády

Na univerzite v Oxforde pôsobil ako profesor anglosaštiny (v rokoch 1925 – 1945) a tiež aj ako profesor anglického jazyka a literatúry (v rokoch 1945 – 1959). Tolkien bol blízkym priateľom C. S. Lewisa (autor Narnie), obaja boli členmi neforemného literárneho diskusného klubu the Inklings (čo je možné preložiť ako “Atramentovci”). Od kráľovnej Alžbety II. obdržal 28. marca 1972 ocenenie Rad britského impéria.

Po Tolkienovej smrti, jeho syn Christopher publikoval sériu prác založenú na mnohých otcových poznámkach a nepublikovaných rukopisoch. Takto vznikol Silmarillion, ktorý vytvoril spolu s Hobitom a Pánom Prsteňov jeden veľký svet nazývaný Arda. Tento svet tvorili rôzne príbehy, básne, fiktívna história, vymyslené jazyky a mnoho ďalšieho.

Mnoho autorov pred Tolkienom publikovalo rôzne fantasy knižky, ale až veľký úspech Hobita a Pána Prsteňov viedol k rozšíreniu tohto žánru. Toto malo za následok, že Tolkien je považovaný za otca modernej fantasy literatúry. V roku 2008 ho The Times ocenil šiestym miestom v rebríčku “50 najväčších britských spisovateľov od roku 1945”. Forbes ho v roku 2009 pre zmenu ocenil piatym miestom v rebríčku top zarábajúcich mŕtvych osobností.

Dielo

Tolkienov svet nie je len Pán Prsteňov a “detská rozprávka” Hobit; je to komplexné dielo, v ktorom každá súčasť zapadá do jedného celku. Tolkien vytvoril celkom nový svet podľa svojich predstáv. Zaujímal sa hlavne o severské mýty a legendy a fascinovali ho jazyky. Celý svoj život zasvätil nielen spoznávaniu rún, dokonca pre svoje rasy vymyslel vlastnú reč.

Samotné dielo Tolkiena je veľmi rozsiahle. Len práce na trilógii Pán prsteňov mu zabrali plných trinásť rokov života. Keď bola trilógia v roku 1949 dopísaná, celkovo to bolo knižné dielo o 1300 stranách s 134 stranami dodatkov.

Obsahuje podrobné údaje o jazykoch Stredozeme, vypracovanú chronológiu za 6462 rokov, prehľad vládnúcich dynastií a množstvo iného faktografického materiálu, utriedeného s vedeckou presnosťou.

Comments are closed.