Knihy

Jrrt_lotr_cover_designPán prsteňov (v origináli The Lord of the Rings) je epický fantasy román, ktorý napísal anglický filológ a profesor J.R.R. Tolkien. Príbeh začína ako pokračovanie detského fantasy románu Hobit, ale postupne naberá komplexnejšiu a dospelejšiu formu. Kniha bola napísaná medzi rokmi 1937 a 1949, väčšina počas druhej svetovej vojny. Je tiež tretím najpredávanejším románom histórie, po celom svete sa ho predalo 150 miliónov kusov.

Samotný názov je odkazom na hlavného záporného hrdinu – Temného pána Saurona, ktorý vytvoril Jeden Prsteň aby vládol ostatným Prsteňom moci a pomohol mu získať celú Stredozem. Od pokojného začiatku v Grófstve – v zemi hobitov, ktorá je podobná anglickému vidieku, sa príbeh postupne presúva cez severozápadnú Stredozem a opisuje dianie Vojny o Prsteň. Sledujeme hlavne príbehy jednotlivých postáv, hobitov Froda Bublíka, Sama Mukra, Meriadoka “Chicha” Brandylena a Peregrina “Pipina” Brala, ale tiež aj ich spoločníkov: Aragorna, človeka lesníka; Boromira, muža Gondoru; Gimliho, trpasličieho bojovníka; Legolasa, elfského princa a Gandalfa, mocného čarodejníka.

Tolkien pôvodne zamýšľal vydať Pána prsteňov ako jeden zväzok dvoch kníh, ktorý bude nasledovať Silmarillion. Nakoniec bolo ale všetko inak. Hlavne z ekonomických dôvodov sa nakladateľ rozhodol vydať ho ako tri zväzky v rozmedzí od 21. júla 1954 až do októbra 1955, týmto vznikla slávna trilógia Pán prsteňov. Tieto tri zväzky dostali nasledovné názvy: Spoločenstvo Prsteňa (The Fellowship of the Ring), Dve Veže (The Two Towers) a Návrat Kráľa (The Return of the King). Samotný román je však rozdelený do šiestich kníh, dve pre každý zväzok spolu s mnohými dodatkami v treťom diely. Od svojho vydania bol Pán prsteňov dotlačený nespočetne veľa krát a tiež vyšiel vo veľkom množstve jazykov naprieč celým svetom.

Tolkienova práca bola predmetom rozsiahlych analýz o jej pôvode a téme. Táto práca však bola iba posledným vyvrcholením väčšieho celku na ktorom Tolkien pracoval od roku 1917. Hlavné vplyvy, ktoré ovplyvnili príbeh Pána prsteňov, boli filológia, mytológia, náboženstvo, autorov odpor k industrializácii, tiež aj jeho predchádzajúce diela a samozrejme aj skúsenosti z prvej svetovej vojny. Má sa zato, že Pán prsteňov mal obrovský vplyv na modernú fantastiku.

Neustávajúca popularita Pána prsteňov viedla k nespočetne veľa referenciám v populárnej kultúre. Bolo založených veľa spolkov Tolkienovými fanúšikmi. A tiež vyšlo veľa kníh o samotnom Tolkienovi a o jeho dielach. Pán prsteňov inšpiroval, a ešte stále inšpiruje, maliarov, hudobníkov, filmárov, výrobcov PC hier a spisovateľov. Vznikli tiež mnohé rádiové, divadelné a filmové adaptácie Pána Prsteňov, ktoré získali obrovské množstvo cien po celom svete.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *