Filmy

lord-of-the-rings-trilogy-movie-posterKeď vyjadril novozélandský režisér Peter Jackson pred vyše ako 10 rokmi úmysel nakrútiť kultovú trilógiu J.R.R. Tolkiena, mnohí ho označovali za blázna. Pán prsteňov, mohutné literárne dielo, bolo považované za nezfilmovateľné, animované verzie z druhej polovice 20. storočia boli komerčne neúspešné a formou nepresvedčili.

Jackson ale preukázal priam „hobitiu“ vytrvalosť, so zapáleným sebe vlastným na samotnej príprave strávil 7 rokov, len scenár sa pripravoval 3 roky. Všetky tri diely sa nakrúcali naraz, nakrúcanie trvalo len 274 dní na Novom Zélande, pričom postprodukcia si do premiéry prvého filmu vyžiadala vyše rok.

Keď sa 18. decembra 2000 svetom internetov začal šíriť prvý teaser, ktorý predstavil celú trilógiu, internetové servery padali a za nie viac ako pár hodín ho videlo 5 miliónov divákov. Tí odpočítavali dni a sekundy do premiéry prvého filmu; Spoločenstvo prsteňa prišlo do svetových kín v decembri 2001, pokračovania Dve veže a Návrat kráľa ho nasledovali rok po roku.

Tvorcom sa podarilo preniesť Tolkienovo univerzum na filmové plátno v takej podobe, že si získali ocenenia kritikov, uznanie fanúšikov – i tých ortodoxných.

Teaser:

Supertrailer:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *