Veľká krádež

V roku 1997, počas noci z 18. na 19. mája sa osoba, alebo osoby vlámali do galérie Médiath?que of Sedan (v Ardenách, blízko Belgických hraníc na severo-východe Francúzka) a ukradli jedenásť originálov z výstavy Tolkienových ilustrácií. Nebol to prípad „zhrabnúť a utiecť“ , ale zlodej si vybral tie, ktoré sa mu páčili najviac, zlomil rámy, vytrhol ilustrácie a zrolované si ich odniesol.


Neskôr, po pár týždňoch zavolal do Médiath?que anonym, ktorý sa predstavil ako otec zlodeja. Podľa neho jeho syn ukradol originály a povedal im, že sa pokúsi ich získať späť. Telefonát bol urobený z kaviarne a polícia nebola schopná nájsť žiadneho svedka.
O nejaký čas neskôr, možno to bolo pár dní, alebo týždeň, prišiel do Médiath?que muž a nechal na recepcii obyčajnú tubu do akej sa dávajú maľby, pričom trval na tom, aby bola odovzdaná riaditeľovi galérie. Zavolal z kaviarne ešte v ten istý deň a vysvetlil, že sa mu podarilo získať osem z jedenástich originálov, ale tri ktoré sa mu nepodarili vrátiť sa vraj nachádzajú v dome synovej priateľky. Sľúbil, že sa pokúsi ich získať no nebol príliš optimistický. To bolo posledný krát čo o mužovi počuli.

Z ôsmych originálov bol jeden zničený tak, že sa nedal zrekonštruovať. Bola to kresba Minas Tirith z Tolkienovho kalendára z roku 1991. Sedem ďalších bolo zrolovaných tým spôsobom, že ich rohy boli pokrčené a boli v dosť zlom stave. Dva boli pokvapkané voskom zo sviečky a čerešničkou na torte bol fakt, že ich polícia celé zaprášila spredu aj zozadu tmavosivým práškom na získavanie odtlačkov prstov. Kým sa reštaurátori vôbec mohli pustiť do práce zabralo im niekoľko dní kým ho z ilustrácií odstránili. Obrázok Temnej veže bol zvlhnutý, pokrčený, poskladaný, nerátajúc už spomínaný sivý prášok.

Tri chýbajúce kresby sa nenávratne stratili
Gandalf Sivý
Uruk-hai
Éowyn a Nazg?l