The Fall of Arthur

Fall of ArthurPre všetkých zapálených tolkienistov máme skvelú správu! Vydavateľstvo HarperCollins vypustí do sveta Tolkienovu doteraz nevydanú báseň The Fall of Arthur (Artušov pád), a to už túto jar! Samotnú báseň budú doprevádzať ešte tri ďalšie štúdie, ktoré skúmajú literárny svet kráľa Artuša, odhaľujú hlbší význam veršov a tiež aj mravčiu prácu profesora, a nakoniec aj fascinujúce spojenie medzi The Fall of Arthur a najväčším Tolkienovým výtvorom – Stredozemou.

J.R.R. Tolkien začal pracovať na The Fall of Arthur iba pár rokov pred Hobitom. Nechal sa inšpirovať ikonickým britským hrdinom, ako bol stvárnený v prácach Geooffreya z Monmouthu, Thomasa Maloryho a iných anglických básnikov, ale predostiera nám drámu a dobrodružstvo tak, ako to mohol napísať iba Tolkien. Samotná práca obsahuje posledné dni kráľa prerozprávané vo veršoch, ktoré boli upravené Christopherom Tolkienom, ktorý tiež priložil rozsiahle komentáre a poznámky.

Christopher Tolkien povedal:

“Je veľmi dobre známe, že základom otcovej poézie bola jeho láska k starému ‘severskému’ aliteračnému veršu, ktorú možno badať od Stredozeme (Hlavne v nedokončenom Lay of the Children of Húrin) cez dramatické dialógy v The Homecoming of Beorhtnoth (Vychádzajúc so staro-anglickej básne The Battle of Maldon) až po jeho básne v starej nórčine The New Lay of the Völsungs a The New Lay of Gudrún (Na ktorú odkazuje v liste z roku 1967 ako na ‘vec, ktorú som spravil pred mnohými rokmi, keď som sa snažil naučiť umeniu písania aliteračnej poézie‘). V diele Sir Gawain and the Green Knight ukázal svoje umenie premietnuť aliteračný verš štrnásteho storočia do modernej angličtiny. K týmto sa teraz pridáva nedokončená a doteraz nepublikovaná báseň The Fall of Arthur.”

Táto knižka je prvou novou knihou od J.R.R. Tolkiena od vydania The Legend of Sigúrd and Gudrún v roku 2009 a môžeme sa na ňu tešiť už 23. mája 2013!

Názov: The Fall of Arthur
Autor: J. R. R. Tolkien
Editor: Christopher Tolkien

Vydavateľ: HarperCollins
Dátum vydania: 23. máj 2013
Väzba: pevná väzba
Počet strán: 240 pages