Spoločenstvo prsteňa

USA 2001, 178 minút/208 minút (extended version)

Pán Prsteňov vyšiel v roku 1954 a stal sa okamžite legendou. V čase hippies bol Tolkien najčítanejším autorom a svojimi príbehmi ovplyvnil celé generácie. Čakanie na sfilmovanie tejto legendy trvalo neuveriteľných 50 rokov. Pán Prsteňov bol považovaný za nesfilmovateľný. Ale jeden Novozélanďan sa nezľakol. Bol to Peter Jackson a Pán Prsteňov bol jeho srdcovou záležitosťou. Poslal svoj návrh produkčnej spoločnosti New Line Cinema, ktorá súhlasila. Dostal 190 miliónov dolárov na sfilmovanie všetkých troch dielov. Filmovanie sa začalo na Novom Zélande, kde sú náklady oproti USA tretinové.

Originálny názov: The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

Tržby
USA $314,776,170
Ostatný svet $556,592,194
Celkovo $871,368,364

premiéra : 19.december 2001 v Londýne na Slovensku bola premiéra filmu Pán Prsteňov I : Spoločenstvo Prsteňa 24.1.2002 v kine Hviezda v Bratislave. V Čechách bola premiéra už 10.1; na Slovensku bola posunutá kvôli nástupu Harryho Pottera.

Ocenenia filmu Spoločenstvo prsteňa

4 Oskary : Originál Soundtrack · Kamera · Masky · Vizuálne Efekty
4 Saturn : Film · Režisér · Herec vo vedľajšej úlohe (Ian McKellen) · DVD Special Edition
2 Ceny MTV : Film · Novoobjavená hviezda (Orlando Bloom)
5 Ceny Bafta : Film · Režisér · Špeciálne efekty · Masky · Cena publika
* 1 Hugo : Najlepší film – kategória dráma
* 10 Cinematographic Critical Association of the city of Phoenix : Film · Režisér · Distribúcia · Adaptovaný scénár Pieseň · Soundtrack · Kamera · Kostýmy · Visual Effects.
* 4 Golden Satellite : Fantastic Film · Assembly · Sound · Vizuálne Efekty.
* 2 Broadcast Film Critics Association : Pieseň (Enya) · Skladateľ (H.Shore).
* 3 AFI : Film · Efekty· Design of Production.
* 1 Cena Audio Society of Cinematographic : Mix zvuku.
* 3 Empire : Film · Herec (Elijah Wood) · Novoobjavená hviezda (Trimming Bloom).
* 2 Ceny Critical Circle of Cinema of Florida (FFCC) : Režisér · Herečka vo vedľajšej úlohe (Blanchett Blow).
* 2 Ceny Critical Circle of Cinema of Kansas : Film · Režisér.
* 1 Cena Cinematographic Critical Association of Los A’ngeles (LAFCA): Originálny Soundtrack.
* 6 Cien Mountain range (Critical of Fertile valleys, KCFCC) : Režisér · Efekty · Originálny Soundtrack · Kamera · Pieseň (Enya) · Kostýmy.
* 2 Ceny National Board of Review : Design of Production · Špeciálna cena (Peter Jackson).
* 1 Cena Union of Actors : Herec vo vedľajšej úlohe (Ian Mckellen).
* 2 SEFCA (Cinematographic Critical Association of the Southeastern): Režisér · Adaptovaný scénár.
* 1 Robert : Americký film.
* 1 Golden Reel : Zvuk.
* 1 Bodil : Americký film.
* 6 Cien Academy DVD Premiére : Režisér · Špeciálne vydanie roka · EXTRA BONUSY na DVD · Novo-pridané scény, Vylepšené scény · Dokument na DVD · Najlepšie audiokomentáre (Peter Jackson, Fran Walsh, Philippa Boyens).
* 2 Ceny Peoplés Choice : Dramatický Film · Cena publika.

Produkcia Spoločenstvo prsteňa

* Štúdio: New Line Cinema
* Produkčná spoločnosť: Wingnut Films
* Režisér: Peter Jackson
* Asistent režiséra: Carolynne Cunningham, Dave Norris
* Pomocný režisér: John Mahaffie, Geoff Murphy
* Producent: Peter Jackson, Barrie Osborne
* Scenár: Peter Jackson, Fran Walsh, Stephen Sinclair, Philippa Boyens
* Hudba: Howard Shore
* Špeciálne efekty: Weta Digital

Spoločenstvo Prsteňa

* “Elijah Wood”:film/elijah-wood (Frodo Baggins)
* “Sean Astin”:film/ (Sam Gamgee)
* “Billy Boyd”:film/ (Pipin Took) Pipin
* “Dominic Monaghan”:film/ (Merry Brandybuck)
* “Ian McKellen”:film/ (Gandalf)
* “Viggo Mortensen”:film/viggo-mortensen (Aragorn)
* “Orlando Bloom”:film/orlando-bloom (Legolas)
* “John Rhys-Davies”:film/john-rhys-davies (Gimli)
* “Sean Bean”:film/sean-bean (Boromir)

Ostatní

* “Cate Blanchett”:film/cate-blanchett (Galadriel)
* “Liv Tyler”:film/liv-tyler (Arwen)
* “Christopher Lee”:film/christopher-lee (Saruman)
* “Ian Holm”:film/ian-holm (Bilbo Baggins)
* “Hugo Weaving”:film/hugo-weaving (Elrond)
* “Andy Serkis”:film/andy-serkis -hlas Gluma, ten bol totiž úplne vytvorený na počítači, tak ako aj Balrog

* Celeborn: “Marton Csokas”:film/marton-csokas
* Denethor: “John Noble”:film/john-noble
* Éomer: “Karl Urban”:film/karl-urban
* Eowyn: “Miranda Otto”film/miranda-otto
* Faramir: “David Wenham”film/david-wenham
* Gil-galad: Mark Ferguson
* Grishnákh: Steven Ure
* Haldir: “Craig Parker”:film/craig-parker
* Háma: John Leigh
* Isildur: Harry Sinclair
* Theóden: Bernard Hill
* Uglúk: Nathaniel Lees
* Červivec: Brad Dourif