Alan Lee

Alan Lee

Alan Lee sa narodil v roku 1947, v Londýne. Študoval na Ealing School of Art a to konkrétne grafickú maľbu a dizajn. V osemdesiatych rokoch začal s ilustráciami, ktoré boli inšpirované prácou J.R.R. Tolkiena a hlavne jeho dielom Pán Prsteňov.

Ilustroval napríklad obálky pre trojzväzkový set z roku 1987 a obálky pre The History of Middle-Earth, konkrétne zväzky VI-IX.

Na oslavu stého výročia narodenia J.R.R.Tolkiena (1892-1992), vydavateľstvo HarperCollins publikovalo prekrásne ilustrované vydanie trilógie Pán Prsteňov.

Autorom ilustrácií bol Alan Lee, dovtedy menej známy ilustrátor tohoto fantasy sveta. V knihách sa použilo na 50 jeho najkrajších ilustrácií, toto vydanie sa stretlo s veľkým úspechom. Ilustrácie maľované vodovými farbami, boli maľované menej detailným štýlom (v porovaní s prácami Johna Howe a Teda Nasmitha), takže nechávali väčší priestor pre dotvorenie fantáziou.

Jeho vysvetlením bolo, že nechcel zničiť predstavy, ktoré mali čitatelia vo svojich mysliach. O pánovi Prsteňov sa vyjadril, že táto kniha veľmi výrazne ovplyvnila jeho 25-ročnú kariéru ilustrátora. V roku 1993 ilustroval každoročný Tolkienom inšpirovaný kalendár a nové vydanie Hobita.

Na sedem rokov sa stal súčasťou tímu Petera Jacksona, pri príprave filmovej trilógie Pán Prsteňov. Ako conceptual designer, jeho prácou bolo vytvoriť (spolu Johnom Howe) Stredozem pre filmové plátno. V galérii môžete vidieť množstvo jeho nádherných prác a porovnať tak ovplyvnenie filmu jeho prácou. V roku 2004 bol odmenený Oscarom.

Obrázky Alan Lee

Galéria

Comments are closed.