Prvé dojmy: Smaugova pustatina

IMG_20131210_184631Tak a už je to tu! Rok ubehol ako voda a po Neočakávanej ceste sa do kín dostáva pokračovanie – Smaugova pustatina. Tí šťastnejší (medzi ktorých som našťastie patril aj ja) si film už vychutnali. Tu sú moje prvé dojmy (a.k.a. pokus o recenziu). Pozor obsahuje spoilery!

Ako správny tolkienista som sa výsledku pomerne obával. Už prvý trailer ukázal podstatný odklon od knihy. Ale keďže trailery zvyknú zavádzať, tak som stále dúfal v pomerne dobrú adaptáciu knižky (minimálne v podobnom duchu ako pri jednotke). Hneď začiatok mi napovedal že trailery mali predsa len pravdu a odklon od knižky je pomerne veľký. Samotnému filmu to však vôbec neprekáža, skôr by som povedal že mu to len a len prospieva. Dej plynie veľmi svižne, keďže každú chvíľu sa na filmovom plátne čosi deje, ani sa nenazdáte a už je koniec (musím podotknúť že mimoriadne podarený!). Ročné čakanie na záverečný diel trilógie bude poriadne dlhý…

Najviac som sa obával scény so sudmi, keďže tá bola v traileroch vykreslená vo veľmi čudnom svetle. S výsledkom som ale veľmi spokojný. Bolo to akčné, vtipné, mokré a jednoducho skvelé! :) Niektorým ďalším scénam však odklon nie veľmi prospel. Napríklad časť s Beornom bola celá prekopaná, čo ma trocha zarmútilo. Hlavný dôvod je asi ten, že Beornovi bolo venované veľmi málo času, jednoznačne by si zaslúžil viac. Tiež neviem koho napadlo ponechať troch trpaslíkov v Jazernom meste. Tento “ťah” mi k celej hobitej filozofii “poďme všetci spolu zabiť draka” nejako nesedel.

Našťastie pozitívnych zmien bolo viac ako tých negatívnych. Najmä všetky postavy (nové aj staré) boli úplne úžasné! Jedno sa musí PJovi nechať, hercov si vie vybrať na jednotku. Príjemne ma dokonca prekvapila aj Tinker Bell (Ak náhodou neviete tak Evangeline Lily sa pri postave Tauriel inšpirovala práve Tinker Bell. Čiže pre mňa bude Tauriel navždy iba Tinker Bell. :) Viac v mojom zhrnutí z Hobbit Fan Eventu.). Jej postava vniesla trochu ženskosti do inak mužského obsadenia a trocha nám to ozvláštnila, našťastie v tom dobrom smere. Výkony Smauga (Benedict Cumberbatch) a Thranduila (Lee Pace) ma totálne šokovali. Tieto postavy boli úžasne dobré! Hlavne Smaug, toho si musí obľúbiť určite každý.

Ďalšou úžasnou vecou na tomto filme sú samotné sety. Či to už je elfské podzemné kráľovstvo, Jazerné mesto alebo trpasličie kráľovstvo pod Horou je úplne jedno. Všetky použité sety sú proste skvelé! Priam ohromujúce! A keď k tomu pridáme ešte občasnú reklamu na Nový Zéland (teda neskutočne perfektné lokácie), tak nám vznikne dokonalý vizuálny mix. Za vizuál si film jednoznačne zaslúži 100% (a možno aj 110% :) ).

Soundtrack ani netreba spomínať. Už tradične je pod taktovkou Howarda Shora (neviem si predstaviť že by hudbu robil niekto iný). Ten sa opäť nenechal zahanbiť a zložil perfektné melódie. Tému Jazerného mesta som si zamiloval už po prvom tóne a keď sa k tomu primiešajú už staré známe témy, tak je to “pastva pre uši”. Záverečná pieseň I See Fire ku koncu sedí ako “riť na šerbeľ”. Až keď zaznejú prvé verše, tak až vtedy na vás doľahne tiaž posledných scén. Naozaj nemohli vybrať lepšiu pieseň ku kreditom.

Teraz sa vám pravdepodobne zdá že s tými superlatívmi musím určite preháňať. Ale opak je našťastie pravdou. Smaugova pustatina funguje ako film vynikajúco, vôbec nenudí, je tam veľa akcie, napätia a aj humoru a po poslednej scéne sa vaše ja zmôže iba na jediný pocit: “Ja chcem poračovanie! Hneď teraz!”. Na druhú stranu trocha zamrzí odklon od samotnej predlohy. Už ďalej nemôžme hovoriť o filme podľa knižnej predlohy, ale skôr je to film inšpirovaný knihou. Ak by som bol teda zarytý tolkienista, tak filmu by som nemohol dať vyššie hodnotenie ako 5 z 10. Keď si ale pripustíme že Smaugova pustatina je predsalen adaptáciou knižky a nie samotná kniha, tak hodnotenie rázom stúpne do závratných výšok. Som si istý že v kine sa nudiť nebudete a film si poriadne užijete.

Moje hodnotenie: 9 z 10

A na poriadne nažhavenie si pozrite tento vynikajúci sneak peek:

Comments are closed.