Nové hobitie mince

3862-FINAL-COIN-IMAGE-ONLY-PROMOMožno si spomínate na článok zo začiatku roku, kde sme vám predstavili novozélandské mince a známky venované prvému hobitiemu filmu. Po úspechu týchto mincí sa Novozélandská Pošta rozhodla vydať mince a známky aj ku Smaugovej pustatine.

Podobne ako minulý rok, aj tento rok sú v ponuke rôzne zlaté, strieborné, ale aj obyčajné mince a tiež ich opäť razí Kráľovská austrálska mincovňa. Na každej minci je samozrejme iný motív. Poďme si teda jednotlivé mince bližšie predstaviť.

Zlatá minca so SmaugomAko prvú si predstavíme zlatú mincu so Smaugovým motívom. Má nominálnu hodnotu 10 NZD, je vyrobená s čistého zlata (0,9999), váži jednu trojskú uncu a má priemer 38,94mm. Bolo ich vyrazených len 500, takže sa radšej poponáhľajte aby sa vám ušla. Cena je stanovená na 3 395 NZD (približne 2 055 EUR), v cene je už zahrnutá aj nádherná drevená krabička spolu aj s certifikátom.

Zbierka zlatých mincíV ponuke je tiež zbierka troch zlatých mincí na ktorých sú vyobrazení Azog, Thranduil a Bilbo. Tieto tri mince zdieľajú rovnaké parametre ako predchádzajúca zlatá minca. Tento set je však veľmi vzácny, keďže na trhu je len 250 kusov! Exkluzívna je aj cena 9 995 NZD (približne 6 050 EUR). Navyše k tomu dostanete uzamykateľnú drevenú krabičku a samozrejme aj certifikát.

Strieborná minca s pozlátením s motívom SmaugaPrvá z cenovo dostupnejších mincí je strieborná s vyobrazeným Smaugom, motív je teda rovnaký ako pri zlatej minci. Vyrobená je z pravého striebra (0,999), časť je aj pozlátená a nominálna hodnota je 1 NZD. Váži trojskú uncu a oproti zlatým minciam je trocha väčšia – má priemer 40mm. Cena je príjemných 149 NZD (približne 90 EUR) a k minci dostanete krabičku a certifikát. Na svete sa ich celkovo kotúľa 20 000 kusov.

Strieborné minceĎalšou zbierkou mincí je kolekcia šiestich strieborných mincí na ktorých nájdete všetkých trinástich trpaslíkov. Parametre sú rovnaké ako u predchádzajúcej mince, s tým rozdielom že tieto mince sú čisto strieborné, bez pozlátenia. Za cenu 695 NZD (približne 420 EUR) dostanete aj peknú drevenú krabičku, certifikát a špeciálny odznačik. Na trhu je celkovo len 1000 kusov.

Minca s motívom BardaĎalšia minca je cenovo najdostupnejšia, predáva sa len za 29,90 NZD (približne 18 EUR). Vyrazený je na nej Bard a je vyrobená zo zliatiny hliníka, zinku a brómu v zlatej farbe. Váha mince je 20 gramov, priemer je 39 milimetrov a nominálna hodnota je 1 NZD. Minca je vložená do papierovej karty na ktorej sú aj dodatočné informácie o postave. Na trhu ich je vraj neobmedzený počet.

Zbierka neobežných mincíPoslednou je zbierka dvoch neobežných mincí na ktorých sú Legolas a Tauriel (a.k.a. Tinker Bell). Podobne ako predchádzajúca minca sú vyrobené zo zliatiny v zlatej farbe a obe mince majú nominálnu hodnotu 1 NZD. Obe mince sú tiež v kartičke na ktorej sú aj sprievodné informácie o postavách. Cena je taktiež príjemných 54,90 NZD (približne 33,50 EUR) a tiež ich je vraj neobmedzený počet.

Na zadnej strane každej mince sa nachádza portrét kráľovnej Alžbety II. od Iana Rank-Broadleyho. Ak máte záujem, tak mince si viete zakúpiť priamo v obchode Novozélandskej Pošty.

Kolekcia známokPopri týchto minciach bolo vydaných aj šesť známok, ktoré zobrazujú Bilba Bublíka, Gandalfa, Thorina Dubbina, Tauriel, Legolasa a Barda. Známky majú hodnotu od 0,70 NZD až po 2,90 NZD. Sú pogumované a je možné si ich zakúpiť v rôznych balíčkoch, napríklad v kolekcii ta 11,90 NZD (približne 7,20 EUR). Všetky možnosti a balíky nájdete v obchode Novozélandskej Pošty.

Nakoniec pripájame ešte galériu všetkých mincí aj s krabičkami. Len si dajte pozor aby to prežila aj vaša peňaženka! :)