Filmy

The HobbitDlhé roky bola zmienka o sfilmovaní Hobita len predmetom žartovania, išlo o akúsi obdobu prvo-aprílového žartu, dlho sa nič nedialo.

Až v roku 2005 sa začalo pre Hobita blýskať na lepšie časy. Štúdio New Line Cinema, ktoré produkovalo aj Pána prsteňov, vyjadrilo túžbu sfilmovať ďalšiu Tolkienovi knihu a prizvať k spolupráci Petera Jacksona. Ten mal však so štúdiom nevyriešené spory ohľadom podielu zo ziskov prsteňovej trilógie, a tak sa prípravné práce na Hobitovi opäť zastavili.

Situácia sa nezlepšila ani v roku 2007, kedy si štúdio pohnevalo Tolkienových potomkov (Tolkien Estate) a ďalšia žaloba bola na svete. Ťahala sa do septembra 2009, kedy bol spor ukončený k spokojnosti oboch strán.

Nakrúcanie sa na jar 2010 však nezačalo, pretože v tom čase nebol hotový scenár. Štúdio MGM, ktoré spolupracovalo na financovaní Hobita, sa ocitlo vo vážnych finančných ťažkostiach, takže sa produkcia na filme opäť oneskorila. Navyše výrobu filmu opustil dovtedajší režisér Guillermo del Toro, pretože prípravou na nakrúcanie stratil už tri roky a nakrúcanie sa stále odkladalo.

Problémy produkcie filmu sa zdanlivo skončili v októbri 2010, kedy sa štúdiu podarilo uloviť na post režiséra Petera Jacksona, ktorý sa do toho času podieľal len ako výkonný producent. Prišla však ďalšia rana osudu, novozélandské odbory vyhlásili generálny štrajk a nakrúcanie sa opäť oneskorilo.

Situácia sa však čoskoro dala do poriadku a začiatok roka 2011 sa niesol v duchu činorodej práce. V januári sa musel PJ podrobiť operácii, pretože mu praskol vred na žalúdku, ale ani táto drobnosť nezabránila tomu, aby sa vo februári toho roku zišli na tlačovej konferencii po prvýkrát všetci predstavitelia trpaslíkov a hobita a odpovedali na otázky novinárov.

Prvá klapka nakrúcania padla 21. marca 2011 na Novom Zélande. Nakrúcalo sa nepretržite 266 dní, pričom po skončení sa pracovalo na postprodukcii, dolaďovali sa počítačové triky, nahrávala hudba.

Celý proces tvorby, atmosféru na „pľaci“ a rôzne zaujímavosti z nakrúcania aj postprodukcie zachytával PJ na kameru a predstavoval Hobita svetu vo forme v-blogov (videoblogov), vytvoril akési filmy o filme ešte pred samotnou premiérou.

Na Vianoce 2012 sa do kín dostal prvý film z plánovanej trilógie Neočakávaná cesta, ďalší film bude mať premiéru na Vianoce 2013 a nesie názov The Desolation of Smaug. Celá trilógia vyvrcholí v lete 2014, kedy sa príbeh uzatvorí vo filme There and Back Again.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *